V září poprvé do školky...

Milí rodiče,

za pár dní tj. 1. 9. 2021  začíná nový školní rok. Předkládáme prvotní informace:

Děti se nebudou testovat!

Seznam věcí, které dítě potřebuje v mateřské škole:

  • pevné papučky, ne žádné nazouváky, crocsy
  • pohodlné převlečení do třídy - tričko, tepláčky - kraťasy, ponožky. Převlečení přizpůsobte teplotám, dítě při hře je v pohybu, ať není "přehřáté"
  • do šatnového bloku připravte dítěti  převlečení na ven, do botníku obuv
  • náhradní oblečení v případě "malé nehody" - spodní prádlo, tričko, ponožky 
  • malý podepsaný plastový hrníček pro pitný režim, čistou láhev na pobyt venku
  • pyžamko
  • hygienické potřeby - papírové kapesníčky, tekuté mýdlo do dávkovače, ubrousky, igelitové sáčky...
  • repelent

PROSÍME O PODEPSÁNÍ VĚCÍ, v případě záměny či ztráty pak opravdu nelze „zatoulané“ věci hned dohledat. Není v našich silách zapamatovat si, které věci komu patří, rovněž oblečení bývá často stejné, děti si je nepoznají. Uvědomte si, že Vaše dítě může přivádět ráno například maminka a při odvádění se střídá více rodinných příslušníků, takže ani oni mnohdy neví, co má dnes jejich dítě oblečeno....

Jak můžete Vy, rodiče, pomoci svému dítěti při sebeobslužných dovednostech?

Při výběru oblečení pro dítě vybírejte takové, které si samo zvládne obléknout. Například příliš úzké triko, které má dítě problém přetáhnout přes hlavu či ponožky, které jen s obtížemi natáhne na nožky – to vše může dítě odradit od zkoušení samostatného oblékání a vede spíše k jeho vzteku a nechuti se oblékat.

A co by mělo dítě zvládnout?

S malou dopomocí se oblékat či svlékat a nejen pasivně sedět a nastavovat dospělému při oblékání ruce či nohy. Podrobné informace získáte na zářijových třídních schůzkách svých tříd.

Podrobnější informace si sdělíme na třídních schůzkách v září.

Vážení rodiče, nově příchozích dětí

Vaše dítě ve středu 1. 9. nastoupí poprvé do školky. Začátek docházky do mateřské školy je zátěžový také pro rodiče. Pokud jste sami úzkostní a máte obavy z toho, jak dítě novou situaci zvládne, bude možná lepší, když zprvu bude přivádět dítě někdo jiný. Dítě je velmi citlivé a Váš strach dokáže vnímat.Některé děti prožívají změny spojené s příchodem do mateřské školy pláčem, smutkem při loučení. Postupně se citové projevy uklidní, ale zase se mohou vracet například po víkendu nebo po několikadenní nepřítomnosti. Některé děti nemají s adaptací prakticky žádný problém, o vše se zpočátku aktivně zajímají, vyzkouší si velkou většinu her a hraček a pak náhle přijde období pláče, smutku - co chtělo, to poznalo a teď se chce vrátit zpět do předešlého domácího období.

Velmi Vám pomohou informace od učitelek o chování Vašeho dítěte během dne, protože dle našich zkušeností naprostá většina dětí, které se s rodičem těžce loučí, jsou brzy po odchodu aktivní a neprojevují se lítostivě a uzavřeně.

První den prosíme, abyste přišli s dítětem do 8,00 hodiny. Pro snadnější adaptaci doporučujeme dítě v prvních dnech nenechávat samo hned celý den, ale to už záleží pouze na Vás a Vašem dítěti, paní učitelky Vám rády poradí. Když se budete s dítětem ve třídě loučit, udělejte to krátce a „bezbolestně“, dobu loučení neprotahujte. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Z našich zkušeností víme, že mnohdy rodič snáší odloučení hůř než dítě a přenáší na něj své obavy. Je to pro Vás těžké, ale překonejte se, neboť jinak svému dítěti adaptaci jen zhoršíte. Domluvte si se svým dítětem v kolik hodin ho vyzvednete a ukažte mu, že se těšíte na shledání s ním.

Vašim dětem i Vám přejeme pohodový klidný start, pevné nervy i pochopení. Věříme, že budeme vzájemně dobrými partnery a společně pomůžeme dětem usnadnit první kroky.

Vzhledem k hygienickým opatřením nebude možné pobývat s dítětem ve třídě. Děkujeme za pochopení